zima a dłonie

Jak dbać o paznokcie w okresie jesienno- zimowym?

Po okresie wakacyjnym najbardziej zaczynają dawać się we znaki paznokcie, które najczęściej są łamliwe lub rozdwajają się. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy paznokcie będą wyglądały o kilka lat starzej niż faktycznie mamy. W tym celu powinniśmy m.in. wzbogacić swoją dietę o bardziej wartościowe składniki, takie jak: witaminy, białko, błonnik oraz minerały.

Jak dbać o paznokcie jesienią i zimą?

Okres zimowy to czas, kiedy powinniśmy ze szczególną troską zadbać o swoją urodę, a przede wszystkim o paznokcie. Dlaczego tak jest? Największy wpływ mają na to niskie temperatury na dworze. Wtedy skóra na naszych dłoniach jest popękana, ale cierpią także przy tym paznokcie. Zaleca się branie kąpieli parafinowych przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na skórę dłoni, ale też właśnie na paznokcie. Oprócz kąpieli parafinowych, aby zadbać o nasze paznokcie możemy stosować różne domowe sposoby. Niektóre z nich to m.in:

  • – olejek rycynowy – stosowanie go pozwala na poprawę wyglądu paznokci jak i skóry wokół nich,
  • – oliwa z oliwek z sokiem z cytryny – stosuje się to głównie, po to, aby nawilżyć płytkę paznokcia.

Dieta wpływa na wygląd paznokci

Jednak kąpiele i domowe sposoby to nie wszystko. Odpowiednia dieta to również znakomity przepis na paznokcie w dobrym stanie. Często bywa tak, że w naszym codziennym życiu jemy byle co, odżywiamy się nie prawidłowo. Aby utrzymać paznokcie w dobrej kondycji, nasza dieta powinna być bogata w: żelazo, krzem, cynk, białko oraz wapń. Wynika, więc, że powinna być ona zbilansowana i pełnowartościowa. Coraz częściej zapominamy o zażywaniu odpowiednich witamin, które bez wątpienia są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Jednak, nie chodzi tutaj o ilość czy typ witamin, ale przede wszystkim o systematyczność. Odpowiedni zestaw witamin bogatych w kwasy omega-3 zapewni naszej skórze elastyczność i zapobiegać będzie przed jej pękaniem. Wygląd skóry wokół paznokci również jest niezwykle ważny. Profilaktyka? Co przez to dokładnie rozumieć? Większość z nas zapewne w miarę regularnie odwiedza salony kosmetyczne, jednak bardzo często to za mało.

Kremy do dłoni i paznokci

Ważne jest, aby w domu stosować również odżywcze kremy, które wspomogą nawilżanie skóry, ale także odbije się to pozytywnym światłem na naszych paznokciach. W przypadku, gdy nie mamy pięknych paznokci możemy je przedłużyć i dodatkowo akrylem lub żelem. Regularnie uprawiasz sport i obawiasz się o to czy możesz właśnie w taki sposób dbać o swoje paznokcie?

Wszystkie te metody jak najbardziej skierowane są do Pań prowadzących aktywny tryb życia. Dodatkowo oprócz tych wszystkich sposobów, aby prawidłowo dbać o paznokcie należy unikać gorącego powietrza. Choćby wydobywającego się z suszarki podczas suszenia włosów. Jeśli już jest taka potrzeba, zaraz po zakończeniu należy użyć kremu nawilżającego. Nie zdrowe dla stanu paznokci jest również codzienne malowanie ich kolorowym lakierem, zamiast tego użyj odżywki; pomalowane odżywką także wyglądają atrakcyjnie.

Należy wspomnieć też o, tym czego nie powinno robić się, aby nasze paznokcie wyglądały pięknie. Jeżeli dużo pracuje się przy komputerze, powinny być one obcięte na krótko. Nie zaleca się też skrobać lakieru, gdyż można bardzo łatwo uszkodzić płytkę paznokcia. Częste nakładanie tipsów także nie jest korzystne, ponieważ bardzo osłabia nasze paznokcie.